Monitoring liczebności zwierząt, w szczególności kopytnych, stanowi kluczowy element w prowadzeniu gospodarki łowieckiej. Dane o liczebności zwierzyny wykorzystywane są m.in. do ustalania rocznych planów łowieckich, znajdują również zastosowanie w działaniach ochronnych na rzecz zagrożonych gatunków. Istnieje zatem potrzeba stworzenia uniwersalnej i niedrogiej metody, która pozwalałaby na precyzyjne określenie liczby zwierząt danego gatunku w wybranych fragmentach terenu. Włączenie nowoczesnych technologii do monitoringu liczebności zwierząt zdaje się zatem być właściwą odpowiedzią na potrzebę rzetelnej oceny liczebności zwierzyny.
Realizacja założeń projektu i wdrożenie jego wyników pozwoli m.in. na zwiększenie wykrywalności zwierząt na terenach dotychczas niedostępnych z pułapu naziemnego, zwiększenie wydajności i efektywności, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów przeprowadzenia inwentaryzacji, zmniejszenie liczby osób koniecznych do przeprowadzenia inwentaryzacji oraz, jako iż jest to metoda nieinwazyjna, niewymagająca łapania ani płoszenia zwierząt - z punktu widzenia ochrony zwierząt – zmniejszenie stresu zwierząt podczas działań inwentaryzacyjnych.
Nowa metoda znajdzie zastosowanie zarówno w PGL Lasy Państwowe, Parkach Narodowych czy Polskim Związku Łowieckim, jak również w służbach związanych z ochroną przyrody. Ponadto, metoda ta umożliwiać będzie prowadzenie wielkoobszarowych badań nad zwierzyną a zatem – może znaleźć również zastosowanie w Ośrodkach Naukowych.